Praktikohej në Turqi dhe në vende fqinje muslimane një traditë e vjetër osmane sipas së cilës: kur burri kthehej nga falja namazit të Bajramit, gruaja i ofronte çaj, mundësisht përgatitur me shumë përkujdesje, më shumë se herë të tjera.

Pasi mbaron së piri çajin e merituar, burri rrëshqet një unazë ari në kupën e zbrazët dhe ia dorëzon gruas – si shenjë falënderim për të gjitha përpjekjet e saja dhe lodhjen gjatë gjithë Ramazanit.

Disa llojë traditash nuk duhet të humbasin kurrë por duhet të ruhen dhe pasohen brezë pas brezi, sidomos ato lloje traditash të cilat përhapin mirënjohje, vlerësim dhe dashuri.  

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.