Pas rënies së Perandorisë Osmane dhe hyrjes së francezëve në qytetin Kahramanmaraş në Turqinë jugore, në atë kohë të gjitha gratë mbanin peçen (nikabin).Gjenerali francez në pushtet pa disa prej tyre duke ecur dhe tha:Shteti juaj është zhdukur dhe tani jeni nën sundimin perëndimor… Hiqni mbulesën tuaj! Ato e refuzuan urdhërin… Ai zgjati dorën për t’ua hequr shaminë nga koka, por… ..prane tij ishte një burrë turk që shiste qumësht, emri i tij ishte (Imam Sutxhi), xhelozia e muslimanit e rrëmbeu dhe u doli krah grave, ia tërhoqi pistoletën nga brezi i gjeneralit dhe e vrau. Pas këtij incidenti, shpërtheu një revolucion që çoi në dëbimin e francezëve dhe çlirimin e qytetit të Kahramanmaraş në 1923.

Një statujë dhe një universitet u ngritën në emrin e Imamit, dhe historia e tij mësohet në shkolla edhe sot e kësaj dite.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.