Më 4 korrik, Afreen Fatima mori pjesë në një forum në internet për persekutimin e muslimanëve në Indi.

Sapo mbaroi seancën, telefoni i saj celular u përmbyt me mesazhe që informonin studenten 23-vjeçare aktiviste se ajo ishte “ofruar për shitje” në një ankand të rremë në internet.

Ajo nuk ishte e vetmja. Fotografitë e më shumë se 80 grave muslimane, përfshirë aktivistë, studentë dhe gazetarë, u postuan në një aplikacion të quajtur “Negociatat Suli” pa dijeninë e tyre.

Krijuesit e platformës u ofruan vizitorëve një shans për të kërkuar “suli”, i cili është një term nënçmues i përdorur nga hindu radikalë për gratë muslimane, duke e përshkruar atë si “marrëveshja e ditës”.

Thirrje për rrëmbimin e grave muslimane

“Atë natë, unë nuk u përgjigja njerëzve që më shkruanin. Thjesht jam çregjistruar nga Twitter. Unë nuk kisha energji për t’u përgjigjur”, i tha Fatima Al Jazeera-s nga shtëpia e saj në Allahabad në shtetin verior indian të Uttar Pradesh.

Ai pretendon se ngjarja ndodhi një ditë pasi e djathta ekstreme hindu bëri thirrje për rrëmbimin e grave muslimane në një tubim në Pataudi.

“Isha e mërzitur, nuk mund të flija”, tha ajo.

Mijëra kilometra larg, në New York, 25-vjeçarja Hiba Beg sapo ishte kthyer nga festimi i Ditës së Pavarësisë së SHBA, kur zbuloi se edhe ajo ishte nxjerrë në “ankand”.

As distanca fizike nga shtëpia në Indi nuk mund ta mbronte atë nga ndjenja e çnjerëzisë,” thotë Beg, një studente në Universitetin e Columbia-s.

GitHub, mikpritësi i aplikacionit, e hoqi atë pas dënimeve dhe ankesave publike.

“Ne kemi pezulluar llogaritë e përdoruesve pas një hetimi mbi aktivitetet që shkelin politikat tona,” tha zëdhënësi i GitHub.

Pa asnjë arrest të vetëm

Më 8 korrik, policia e Delhit regjistroi një ankesë, pasi Komisioni i Delhit për Gratë (DCW) dhe Komisioni Kombëtar për Gratë kërkuan një hetim, pas disa ditësh zemërimi të grave muslimane në internet.

Chinmay Biswal i policisë së Delhi-it tha se një hetim ishte nisur, por një javë pasi u zbulua aplikimi nuk kishte arrestime.

Gazetarja dhe aktivistja e shquar Rana Ayyaub, e cila shpesh është shënjestra e fyerjeve më të urryera seksiste për shkak të pikëpamjeve të saj, tha se duke nisur “ankandin”, gratë muslimane ishin në shënjestër sistematikisht.

“Mënyra se si ata (grupet hindu të ekstremit të djathtë) ju seksualizojnë është mënyra e vetme që ata mendojnë se do të turpërojë dhe heshtë gratë muslimane në internet”, tha Ayyub, një kolumniste e Washington Post. 

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.