Fitër Bajrami dhe Kurban Bajrami janë festat e vetme që kërkojnë përkushtimin e një muslimani. Për shumë kë, Bajrami është ditëlindje, përvjetorë, dhe çdo festë tjetër, për të cilën ia vlen të harxhohet.

Dhuratat janë traditë e Kurban Bajramit, dhe në mbarë botën gjenden kartolina të shkruara “Eid Mubarak” do të thotë “Festë të bekuar”.

Këtu do të gjeni një listë me disa prej dhuratave tradicionale të Bajramit që ju mund të jepni dhe të merrni. Ndoshta ju mund të merrni këtu disa ide, nëse jeni në dilemë se çfarë të blini për familjen ose miqtë.

1) Para për fëmijët

Paratë! Monedhat e vogla për fëmijë janë dhurata më e zakonshme në mbarë botën dhe ngjallë disa nga kujtimet më të bukura që kemi shumica prej nesh nga festimet e Bajramit në fëmijërinë sonë.

Ende e mbajnë mend se si kemi pritur në radhë për të vizituar të gjithë të afërmit, fqinjët dhe miqtë tanë, në mënyrë që të mblidhnim të holla. A ju kujtohen çantat që i ruanim për të mbledhur paratë e Bajramit? Në fund të ditës, llogarisnim dhuratat tona; cili mori sa shumë, cilin xhaxha apo dajë ishte më bujari. Për shumë fëmijë kjo ndjenjë e bukur vazhdon derisa gjumi t’i zë në ndonjë qoshe të shtëpisë.

Related image

2) Rroba të reja

Të dhuruarit rroba si dhurata të Bajramit është një tjetër koncept mjaft i zakonshëm, edhe pse stilet dhe modelet e veshjeve mund të ndryshojnë nga vendi në vend. Në Indi, Pakistan, Sri Lanka, Bangladesh dhe vende të tjera të Azisë jugore, gratë veshin shallvare me rruaza dhe shumë bizhuteri. Në Arabinë Saudite, meshkujt veshin rroba tradicionale, ndërsa gratë në Malajzi veshin tunika. Sidoqoftë, një shami e bukur është dhurata e duhur kur vjen puna te dhurata për gratë myslimane dhe e njëjta gjë mund të thuhet edhe për një këmishë/kollare të bukur për burrat.

Image result for eid al fitr new clothes

3) Aksesorë

Adoleshentët që konsiderohen “shumë të mëdhenj” për t’u dhënë para apo lodra, shpesh marrin dhurata si bizhuteri, ora, parfum dhe çanta. Ata mund të pëlqejnë edhe aksesorë të pajisjeve elektronike si mbrojtës telefoni, apo të ngjashme.

Image result for muslims loves gifts

4) Ushqimet

Ushqimi luan një rol kryesor në traditat e Bajramit, pavarësisht se nga cili vend jeni. Festa e Bajramit është një nga festat ku dominojnë shijet më të rralla, që ruhen për ceremoni.

Por ju mund të bëni dhuratë një specialitet tuaj të ushqimit, dhe kjo mund të jetë ide e shkëlqyer. Njerëzit shpesh përgatisin ëmbëlsira dhe ushqime të rralla për të shërbyer mysafirët. Ata shpesh blejnë çokollata, fruta të thata dhe ushqime të tjera. Mbledhja e miqve të ngushtë dhe familjes për drekë ose darkë është gjithashtu një traditë tjetër e Bajramit në të gjithë botën, dhe vazhdon ndjesinë e të mbledhurit për iftar.

Image result for muslims food gathering

6) Libra ilustrimesh me histori

Libra me histori profetike dhe librat e ilustruar për fëmijë janë vërtet të shkëlqyera si dhuratë për Bajram. Fëmijët dhe adoleshentët janë natyrë kurioze, dhe gjithmonë të gatshëm për tregime. Kultivimi i i këtyre mësimeve të dobishme do t’i ndihmojnë ata të rriten me edukatën që ju e aspironi.

Image result for muslims prophet books illustrations for kids

6) Jepni, jepni jepni

Të mësoni fëmijët të japin është një dhuratë e jetës, e më tepër një virtyt që ka nevojë të kultivohet.

Disa preferojnë t’u mësojnë të fëmijët e tyre se sa shpërblyese është bamirësia: Në vend të blerjes së dhuratave të shtrenjta, është ide e mirë t’i merrni fëmijët, të shkoni bashkë në jetimore apo te fqinjët që nuk janë mjaft fatlum, dhe ti mësoni fëmijët të japin vet dhurata me duart e tyre.

Image result for generous kid

8) Të kalosh kohën me njerëzit e dashur

Koha! Kjo është dhurata ideale! Pa marrë parasysh sa shumë pajisje dhe dhurata të shtrenjta jepni dhe merrni në familjen tuaj, gjëja që vlerësohet më së shumti është koha që kaloni së bashku. Mblidhuni, kaloni kohë me familjen, posaçërisht me të vjetrit.  Pra, këtë Bajram, sigurohuni që të ndani pak kohë për të kaluar me fëmijët tuaj, familjen dhe miqtë.

Related image

9) Lodrat

Lodrat janë një tjetër element i rëndësishëm në dhënien e dhuratave për Bajram, pasi fëmijët kryesisht ato i duan! Sigurisht, duke u dhënë atyre para, u mundëson atyre të blejnë atë që duan. Por më shumë se paratë e lodrat, fëmijët e vegjël e duan emocionin e Bajramit, pasi nuk e dinë se çfarë dhurate i pret. Sigurohuni që lodra të jetë edukative dhe argëtuese.

Image result for eid al fitr toys

10) Pajisjet e Elektronikës

Me risitë e teknologjisë, shtohen edhe listat e dhuratave të Bajramit. Për ata që kanë mundësi, dhuratat si telefona, tabletë, laptop dhe pajisjet e tjera elektronike, janë më të preferuarat e Bajramit. Posaçërisht të rinjtë pëlqejnë të ndjekin trendin e teknologjisë, dhe mbase edhe mund t’u hyjë në punë sa u përket mësimeve të shkollës

.Image result for electronic gadgets for teenager

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.