ZITA DAZZI

Ja dhe projekti fitues i një ndër xhamive të reja të miratuar nga Komuna e Milanos. Arkitekti është  Italo Rota ka parashikuar në këtë xhami hapësira të njëjta dhe të barabarta si për meshkujt ashtu dhe për femrat që do të simbolizojë një barazi të drejtash shpirtërore. Do të ketë hapësira tëndriçuara dhe transparente që në varësi të kohës dhe stinës do të reflektohen edhe në pjesën e oborrit duke thekesuar fushën e gjelbër. Minarja do të jetë brenda ashtu si dhe në disa xhami të tjera të mëdha në botë.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.