Rasha Alqahtani, një 18-vjeçare nga Arabia Saudite, është e vendosur të ndihmojë bashkëmoshatarët e saj të mësojnë rreth ankthit të tyre.
Ajo fitoi çmim e tretë në kategorinë e sjelljeve dhe shkencave shoqërore të Panairit Ndërkombëtar të Shkencës dhe Inxhinierisë Regeneron për prototipin e saj të një veçorie të videolojërave për të vlerësuar ankthin me të cilin synonte për të ndihmuar në diagnostikimin e adoleshentëve me çrregullim ankthi të përgjithësuar.
Përveç hulumtimit të saj në STEM, Alqahtani është një poete dhe artiste.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.