Kur Sumaiyah Rahmad nga Singapori u regjistrua në një Kolegj Baptist në Australi, ku ajo së bashku me familjen e saj muslimane jetojnë, u informuam se ishte studentja e parë me hixhab në kolegj. Drejtori i kolegjit u përpoq të përgatiste një zonë faljeje për Sumaiyah madje i propozoi anëtarëve të bordit që hixhabi dhe veshja modeste me fund të gjatë të përfshihet si pjesë e uniformës shkollore.

Anëtarët e bordit ranë dakord për propozimin dhe duke filluar nga viti i ri shkollor, veshja modeste islame do të përfshihet si pjesë e uniformës shkollore.

Ky është një shembull fisnik i mbështetjes dhe tolerancën ndaj njëri-tjetrit dhe është një nismë që duhet të ndiqet nga çdo komunitet sot. Dallimet tona nuk duhet të na veçojnë por duhet të jenë arsye që ne të përkrahim njëri tjetrin dhe të tregohemi solidar.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.