“Nuk janë “mjaftueshëm seksi me hixhabin e tyre” ka qenë kjo “rrëshqitja” më e re e Robert Ménard

Kryebashkiaku populist Béziers, Robert Ménard acarohet keq gjatë një interviste në mediat sociale duke komentuar gratë algjeriane me hixhab.

“Njerëzit kanë ndryshuar, unë kurrë nuk kam parë vajza të mbuluara në lagjen time kur isha 18 vjeç, veçanërisht gratë algjeriane. Vajzat ishin mjaft seksi. I mbani mend “arabet”? Prisni, tani ato janë të mbuluar, “tha Kryetari i Beziers Robert Ménard më 7 tetor në kanalin e lajmeve LCI, duke provokuar zemërimin e shumë përdoruesve të internetit.

“është shumë e qartë gjithsesi. Kemi politikanë që shpjegojnë se janë të zemëruar kur shohin gra të mbuluara, sepse nuk janë më të zhveshura dhe për këtë arsye nuk janë më “seksi”, “reagoi Idriss Sihamedi, themeluese e OJQ -së BarakaCity.

“Theshtë kulmi i përbuzjes që një politikan i së djathtës ekstreme sulmon gratë franceze me origjinë algjeriane duke thënë se ato ishin më tërheqëse pa hixhab dhe se nuk mund të mos flirtonim me to sepse ishin të bukura”, reagoi në Tëitter. Gazetarja algjeriane që jeton në Katar Khadidja Benganna.

“Kryebashkiaku ekstremist i Beziers dhe shoku i tij [polemisti] Eric Zemmour pasqyrojnë prishjen e politikës në Francë,” shtoi ajo.

Në një forum, një imam shkroi: “Ky është realiteti i këtyre njerëzve, ata janë të çoroditur, ajo që i shqetëson ata në të vërtetë është fakti se hixhabi dhe Islam në përgjithësi është një virtyt. Ata nuk mund ta durojnë këtë fakt sepse shpirti i tyre është i ndotur. Dhe po, zoti Menard, bukuria e grave muslimane mudn të mos dallohet në pamje të parë, veçanërisht nëse juve ju intereson vetëm ajo gjë. “

Ish-bashkëthemeluesi i Reporterëve pa Kufij (RSF) u zgjodh në 2014 si kryebashkiak i Beziers, në jug të Francës, me mbështetjen e Frontit Kombëtar të Marine Le Pen. Robert Ménard u rizgjodh në vitin 2020 në këtë post dhe, në të njëjtën kohë, u bë i pari i djathtës ekstreme i zgjedhur për të kryesuar një shoqatë ndërkomunale në Francë.

Nga dhuna ndaj grave në legjitimimin e torturës, përmes mbrojtjes së tezës raciste të “zëvendësimit masiv (nga ana emigrantëve)”, Robert Ménard ka shumëzuar gjatë dy mandateve të tij daljet e diskutueshme.

Para se të përfitonte nga një shkarkim, Ménard ka qenë dënuar në 2017 nga drejtësia për “nxitje të urrejtjes dhe diskriminimit” pas vërejtjeve të tij mbi numrin, shumë të lartë sipas tij, të studentëve muslimanë në shkollat ​​e Beziers.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.