Penny Mordaunt, një zyrtare e shpenzimeve publike dhe ministre në zyrën e kryeministrit britanik, u sulmua nga kritikët e krahut të djathtë dhe konservator pas takimit me Zara Mohammed, sekretare e përgjithshëm e Këshillin Musliman të Britanisë së Madhe (MCB).

Postimi i Mordaunt në Twitter për takimin ishte i mjaftueshëm për të provokuar një breshëri kritikash, duke argumentuar se një takim i tillë shkeli vendimin e qeverisë të vitit 2009 për të ndërprerë lidhjet me MCB, të gjitha për shkak të deklaratave të një anëtari të vjetër që miraton mundësinë e veprimeve të armatosura kundër Izraelit.

Ministrja Mordaunt, e cila më parë shërbeu si ministre e Mbrojtjes, postoi një cicërimë duke shprehur lumturinë e saj për takimin me Zara Mohammed dhe gatishmërinë e saj për të punuar me të dhe ekipin e saj, duke ngritur pikëpyetje dhe dënime midis konservatorëve dhe krahut të djathtë, të cilët e përshkruan takimin si tronditës.

Rëndësia e këtij takimi buron nga pesha që ministrja ka në qeveri dhe Partinë Konservatore, pasi ajo konsiderohet si një nga drejtueset dhe elementët e rëndësishëm në ekipin e kryeministrit Boris Johnson.

Kjo bëri që qeveria të lëshojë pozicionin e saj për publikun përmes mediave dhe të distancohet nga ky takim, i cili nuk përfaqëson drejtimin e qeverisë dhe nuk u mbajt në koordinim me të, por që është një veprim i pavarur i ministres Mordaunt.

Arsyetimi nuk i bindi shumë, duke pasur parasysh ndjeshmërinë e pozicionit të ministres, duke bërë që burimet qeveritare të paralajmëronin se ajo kishte kaluar kufirin dhe kishte futur dorën në “ujin e nxehtë”, duke pasur parasysh ndjeshmërinë e çështjes.

Ministrja zgjodhi heshtjen pas takimit, në pritje të kalimit të stuhisë, duke nxitur disa analiza për të interpretuar takimin si një përpjekje nga zyrtarët për të ndjerë pulsin dhe për të vëzhguar reagimet në rast se merret një vendim për të ngritur çështjen e rindërtimit të marrëdhënieve me MCB

Zemërimi për këtë takim nuk u shpreh vetëm nga anëtarët e qeverisë, për më tepër, pikëpamjet e gazetarëve dhe qendrave konservatore të kërkimit të krahut të djathtë ishin mbresëlënëse, përveç faqeve të internetit të njohura për të mbështetur Izraelin.

Ish-redaktori i The Daily Telegraph paralajmëron për rrezikun e takimit dhe e sheh atë si mbështetjen e “ekstremizmit” në dëm të Islamit të moderuar, duke thënë se ishte një gabim i rëndë, që tregon dobësinë e qeverisë Johnson përballë një blloku ekstremist.”

Autori, i njohur për idetë e tij të krahut të djathtë, beson se zgjedhja e Zara Mohammed si presidente e MCB, në vend të një “njeriu me mjekër”, është një “plan” qëllimi i të cilit është të depërtojë në korridoret zyrtare.

Gazetat dhe qendrat kërkimore të krahut të djathtë kanë shprehur të njëjtat ide, megjithëse në terma të ndryshëm, por me të njëjtën përmbajtje, duke paralajmëruar çdo rishikim të qeverisë në vendimin e bojkotit të MCB dhe e njëjta qasje është ndjekur nga faqet britanike tw internetit të njohura për mbështetjen e Izraelit.

Nga ana tjetër, pozicioni i MCB në MB mund të analizohet nga dy aspekte: i pari është zgjedhja e Zara Mohammed si presidente, e cila arriti të tërheqë vëmendjen e qarqeve zyrtare dhe mediatike.

Ekziston gjithashtu një dëshirë për të përdorur këtë moment në rivendosjen e organizatës në pozicionin e saj normal në debatin publik britanik.

Sa i përket aspektit të dytë, ai është një rol i rëndësishëm që MCB luajti gjatë pandemisë së virusit Corona në ofrimin e ndihmës për pakicat, dhe do të mund të kishte bërë edhe më shumë në këtë drejtim nëse qeveria do të kishte hapur kanalet e komunikimit me këtë organizatë.

Pikërisht për këtë paralajmëroi MCB në një artikull të botuar në të përditshmen britanike The Guardian, në të cilin theksohet se mungesa e komunikimit me qeverinë çoi në tragjedi gjatë pandemisë.

Komunikimi midis MCB dhe anëtarëve të qeverisë laburiste në 2010 u zhvillua jozyrtarisht, si dhe me ministrat e Partisë Liberal Demokratike kur ajo hyri në një koalicion me Konservatorët në qeveri.

Por burimet e MCB tregojnë se pothuajse të gjitha dyert u janë mbyllur atyre që kur Johnson erdhi në pushtet, për shkak të kritikave ndaj MCB në lidhje me deklaratat e Johnson për myslimanët, veçanërisht deklaratat e tij të famshme kundër grave që mbanin mbulesë, të cilat ai i krahasoi me grabitësit e bankave.

Prandaj, lëvizja nga ministrja britanike ishte befasuese për shumë, dhe MCB u përpoq kështu të kapërcejë hendekun me qeverinë, duke dërguar mesazhe të shumta pozitive për vendimmarrësit se zgjedhja e Zara Mohammed përfaqëson fillimin e një faze të re.

MCB thekson se dyert e saj do të mbeten të hapura për bashkëpunim, që është në interesin e të gjithëve, “duke ia kaluar topin” qeverisë, e cila vazhdon të këmbëngulë, përmes deklaratave jozyrtare, se pozicioni i saj ndaj MCB është ende i pandryshuar. 

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.