Motivet e dizajnuara në kupat e reja të Illy janë të mrekullueshme. Gjethet e ullirit që karakterizojnë kefijen zbukurojnë kupat ndërsa motivi i rrjetës së peshkimit përqafon disqet e të gjithë koleksionit.

Nuk mund të mos magjepsesh nga kombinimi i motiveve keffiyeh me një filxhan kafeje. Të gjesh pak kohë dhe të shijosh një kafe të mirë kthehet në një gjest poetik. Dhe pse jo, pirja e një kafeje mund të zbulojë edhe shijet tona artistike dhe të bashkohet me një gjest politik plot ideale.

Nuk është hera e parë që Mona përdor simbolin e rezistencës palestineze në veprat e saja. Në vitin 1993 ajo e përdori e përdori atë për të qëndisur flokë të gjata midis indeve të pëlhurës duke feminizuar dhe humanizuar keffiyen. Në vitin 2011 ajo e përdori gjithashtu për Bienalen e Stambollit, kur iu kërkua të krijonte një çantë për ngjarjen.

Motivet e çantës ishin ato të keffiyes dhe fjala “liri” në arabisht mbizotëronte në to. Mona në një intervistë për “Artribune” thotë se linjat e kefijes janë bërë me kalimin e kohës diçka që lëviz në mënyrë tërthore në punën e saj. Një lloj pasioni i cili më vonë u kthye në obsesion.

Veprat e Mona Hatoum-it, aq të shënuara nga origjina dhe pikëpamjet e saj politike, e bëjnë të qartë një gjë: gjithçka që bëjmë pasqyron atë që jemi. Në mënyrë të pashmangshme, pa filtra, personi ynë, idetë tona, rrënjët tona projektohen në botën dhe punën tonë.

Në rastin e Mona Hatumit, kupat Illy flasin për të, për dashurinë që ka për Palestinën dhe për kauzën e popullit të saj. 

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.