Me të marrë vesh lajmin për zjarrin që po përhapej në të gjithë kontinentin, këto zonjat e Australian Islamic Centre vendosën të ofronin ndihmën e tyre. Grupi vajzave dhe grave muslimane nga Newport, Victoria në Melbourne, brenda 48 orëve mbushën 5 kamiona me ndihma prej 1,500 dollarësh. Më pas u nisën për rrugë dhe përshkruan 4 orë udhëtim për të shpërndarë ndihma për viktimat. Jo vetëm kaq, me të mbërritur në zonat me patrulla zjarrfiksesh dhe vullnetarë të ndihmës së shpejt, gatuan për 150 vetë të cilët vepronin në terren dhe prej orësh ishin pa ngrënë.

 

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.