Shamsia Hassani 32 vjece, dhe është pedagoge në Universitetin e Kabulit. Ajo është gjithashtu artistja e parë grafike dhe rrugore afgane.
Shamsia portretizon gra të forta, të guximshme, të ndjeshme dhe të lira, duke u dhënë atyre dinjitetin që bota mashkullore e ka shtypur plotësisht. Shamsia flet për të drejtat e grave dhe është provë se arti, kultura dhe solidariteti mund të ndryshojnë botën.
Dream of Graffiti është një projekt i krijuar duke punuar në fotografi të vendeve që aktualisht nuk janë të arritshme për te realizuar graffiti. Pse Shamsia krijoi këtë lloj forme të punimeve? Për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Shpesh goditet me gure ndërsa ajo punon. Ajo më pas vendosi të rishikojë ndërhyrjet urbane të konceptuara dhe të ndërprera vetëm përkohësisht në kompjuter ne forme arti digjital.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.