Sana Dawod, dikur thjesht një refugjate siriane, tani zhvilluese softueri në Gjermani. Ajo u punësua nga gjiganti softuerik gjerman SAP pas përfundimit të praktikës po aty.

Historia e Sanës vlersohet si histori suksesi sepse e gjitha ndodhi vetëm pas një viti me ardhjen e saj në Gjermani. Me të ardhur ajo aplikoi menjëherë për një program stazhi dedikuar refugjatëve. Meqenëse nuk kishte asnjë dëshmi të aftësive dhe kualifikimeve të saja, u desh që të kalonte një sër testesh dhe provimesh për të vërtetuar nivelet e saj.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.