Një grup mbrojtës musliman ka nisur një platformë të dhënash artistësh me mbështetjen e Disney për të trajtuar portretizimin e muslimanëve pas ekranit.

Një projekt i ri për të promovuar më shumë muslimanë në procesin e krijimit të filmave është nisur nga grupi i advokimit Pillars Fund në bashkëpunim me Kompaninë Walt Disney.

Baza e të Dhënave të Artistëve Musliman “Pillars”, e bërë publike të hënën do të përfshijë profile mbi aktorë, regjisorë, kineastë, teknikë të zërit dhe profesionistë të tjerë që punojnë në industrinë e filmit në SHBA. Regjisorët, producentët dhe drejtuesit e kastit mund të kërkojnë nëpër profile në rrjet dhe të ftojnë artistë me të cilët dëshirojnë të bashkëpunojnë.  

Nisma vjen pas një raporti të mëparshëm këtë vit, i cili zbuloi një mungesë të përfaqësimit të muslimanëve në filma dhe portretizimi i personazheve muslimanë shpesh të kufizuar në stereotipe të dëmshme.

“Komunitetet tona kanë munguar kryesisht nga prapa dhe para kamerës për dekada. Jo vetëm që kjo ka çuar në keqinterpretime të tmerrshme të muslimanëve në ekran, por ka një demografi të tërë artistësh të talentuar që janë nënshfrytëzuar”, tha në një deklaratë bashkë-themeluesi dhe presidenti i Pillars Fund, Kashif Shaikh.

“Pillars i është jashtëzakonisht mirënjohës Disney-it për partneritetin me ne në këtë burim të rëndësishëm dhe historik. Ne po e kthejmë në më të lehtë se kurrë më parë gjetjen e profesionistëve muslimanë për të punuar në një projekt filmi ose televiziv.”

“Si pjesë e përpjekjes sonë Reimagine Tomorrow për të përforcuar zërat e nënpërfaqësuar dhe historitë e patreguara, ne jemi të nderuar të mbështesim bazën e re të të dhënave të artistëve myslimanë Pillars”, tha Latondra Newton, Zëvendës President i Lartë dhe Drejtor Kryesor i Diversitetit në Disney.

“Baza e të dhënave është një mjet shtesë që ekipet dhe krijuesit tanë në të gjithë industrinë ta përdorin ndërsa zhvillojnë histori më gjithëpërfshirëse.”

Përveç kësaj, Pillars Fund është bashkuar me një mori artistësh kryesorë myslimanë për të futur në Pillars Artist Fellowship. Programi do të japë 25,000 dollarë në shpërblime të pakufizuara në para së bashku me mentorimin nga të famshëm si Riz Ahmed, Hasan Minhaj, Mahershala Ali dhe Nida Manzoor.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.