Kjo është Mona Shindy kapitenia muslimane e Marinës Australiane!

Asnjëherë më parë nuk ka pasur një luftanije aktive australiane që udhëhiqej nga një grua. Por, kapitenia Shindy ka një diplomë universitare në fushën e inxhinierisë. Inxhiniere e armëve. Edhe pse kjo ështe e pazakontë, Kapitenja Shindy ndodh të jetë edhe me mbulesë si dhe në shumicën e karrierës së saj në marinë, ajo është edhe nënë.

“Shumica e inxhinierëve femra në çdo mjedis pune – vërtet duhet të punojnë pak më shumë në fillim për të provuar vlerën e tyrej, por kur bëhet fjalë për në marinë, rregullat janë edhe më të rrepta”

Sfidat e saj në kohën e muajit të Ramazanit, ajo nuk pranoi të hante bukë, por tha se do ta vlerësonte nëqofëse një vakt do të përshtatej për të!

Përgjigjja ishte e prerë: “Ju do të hani me të gjithë të tjerët, ose ju thjesht nuk do të hani.” Dhe kjo e la atë “në mes të oqeanit me disa kanaçe tuna.”

Sapo zyrtari i rangut të lartë u bë i vetëdijshëm për problemin, një zgjidhje u gjet shpejt.

Zemërimi nuk ishte kurrë një opsion.

 

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.