Njihuni me pallatin madhështor në lindje të Turqisë me gjithsej 336 dhoma (foto)

0

Pallati i Isak Pashës që ndodhet në lindje të Turqisë, pranë Dogubajazit, është një nga shembujt e rrallë dhe të jashtëzakonshëm të arkitekturës osmane.

Ai është e vendosur në një kodër mbi një qytezë të Anadollit Lindor nga e cila ka një pamje të jashtëzakonshme të zonës përreth.

Kjo na kujton pallatet për të cilët lexojmë në “1001 netë” të Sheherzadës.

Ndërtimin e pallatit e filloi Çollak Abdi-pasha në vitin 1685, megjithatë, nipi i tij Ishak-pasha e përfundoi atë në vitin 1784, 99 vjet më vonë.

Kompleksi përbëhet nga një oborr i jashtëm dhe i brendshëm, xhamia, medreseja, dhoma për shërbyesit dhe një garazh, burgu, një dyqan ushqimor, hamami, haremi dhe një kopsht. Pra, ajo ka një total prej 336 dhomash.

Kjo ndërtesë e jashtëzakonshme tërheq një numër të madh turistësh nga vende të ndryshme të botës në këtë pjesë të Turqisë. Ata shfrytëzojnë rastin për të parë ndërtesën që u ndërtua në periudhën Lala, term që përdoret për periudhën e Perandorisë Osmane nga nënshkrimi i paqes në Pozharevc në vitin 1718 deri në zbritjen e Sulltan Ahmedit III nga pushteti në vitin 1730.

Bëhet fjalë për pallatin më të madh në Turqi, pas Topkapi. Në këtë zonë, pranë këtij pallati gjendet Xhamia Bajazit, kalaja Urart dhe tyrbeja Ahmed Hana.

Guvernatori i Dogubayazita-s, Ulas Akhan vuri në dukje se fundi i sezonit të verës nuk ndikon në turizmin në këtë pjesë të Turqisë, sepse turistët, pas restaurimit të pallatit dhe mjedisit, vijnë edhe gjatë stinëve të tjera.

“Kjo zonë është e njohur për pasuri kulturore dhe historike. Përveç ndërtesës sonë më të rëndësishme, pallatit Ishak-pasha, kemi edhe Xhaminë Bajazit, kështjellën Urart dhe tyrben Ahmed Hana”, shpjegoi Akhan.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.