Norvegjia sapo ka zgjedhur deputeten e saj të parë me hixhab dhe gruan e parë me etnicitet somaleze në parlamentin norvegjez si anëtare e Partisë Socialiste të Majtë. ⁠

Marian Hussein mbërriti në Norvegji si refugjate dhe thotë se “Duke qenë këtu sot,  mendoj dhe besoj fuqishëm se Norvegjia është toka e mundësive”.

Ajo shpreson të ndryshojë politikat mbi racën, fenë dhe migrimin dhe t’i mëshojë më shumë politikave që zvogëlojnë deri në zhdukje pabarazinë

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.