Emri i saj është Parisa Pourtaherian, ajo është një vajzë e re iraniane dhe është një fotografe. Madje, një fotografe sporti.

Ajo është vajza e parë fotografe sporti në realitetin iranian. Fotografitë e saja të grave sportiste janë të mrekullueshme. E bukur sepse kapin diçka që me sy të lirë nuk do ta kishim vënë re.

Në Iran, një grua nuk mund të marrë pjesë lirisht në një ndeshje futbolli ose të hyjë në stadium. Me përjashtim të një grupi kufizimesh.

Dhe Parisa e filloi këtë zanat, ndalimi ishte absolut. Megjithatë ajo nuk hoqi dorë, ndërsa të gjithë kolegët e saj meshkuj kanë qenë gjithmonë në gjendje të punojnë nga stadiumi, një ditë ajo vendosti të qëndronte në çatitë e shtëpive dhe të fotografonte ndeshjet nga atje. Nga një pikëpamje ndryshme. Shkrepje ndryshe dhe të veçanta.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.