Këshilli i Gjykatës dhe Prokurorisë së Turqisë (HSK) emëroi dje Tuba Ersoz si prokuroren e parë publik të përgjithshme të vendit.

Ersoz u emërua si kryeprokurore publike në rrethin Beyşehir në Konya si pjesë e dekretit veror të vitit 2020. Këshilli njoftoi një riorganizim masiv të 4,626 gjyqtarëve dhe prokurorëve në disa krahina. Ministri i Drejtësisë Abdulhamit Gul uroi të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët për pozicionet e tyre të reja.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.