Një mësuese muslimane është përjashtuar nga pozicioni i saj për shkak të një ligji në provincën franceze të Quebec, i cili e ndalon atë të mbajë hixhabin në klasë.

Fatemeh Anvari, një mësuese e vitit 4 në shkollën fillore Chelsea, u detyrua të largohej nga puna vetëm një muaj pasi iu ofrua një pozicion me kohë të plotë në shkollë.

Sipas ligjit, mësuesit dhe nëpunësit e tjerë civilë në një “pozitë autoriteti” u ndalohet të veshin simbole fetare gjatë kohës që janë në punë. Këtu përfshihen hixhabet, kipat dhe çallmat. Ligji, i cili u miratua në qershor 2019, u propozua për të ndihmuar në krijimin e një shoqërie më “laike”.

Anvari u shpreh se ndërsa ajo nuk fajësoi shkollën “mirëpritëse” për vendimin e tyre, hixhabi është pjesë e identitetit të saj dhe është diçka për të cilën ajo nuk mund të bëjë kompromis.

Anvari është ende duke punuar në shkollë, por jashtë klasës në një projekt për studentët që synon përfshirjen dhe ndërgjegjësimin për diversitetin, i cili duket të jetë një zbrazëti e vogël në ligjin e diskutueshëm. 

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.