Shpeshherë shoqëria e sheh të qarën si një shenjë dobësie. Por nëse në një moment, ju vjen për të qarë, mos i mbani lotët. Me të vërtetë lotët kanë më shumë përfitime shëndetësore nga sa mendoni ju.

1-Redukton stresin!

Një studim i vitit 2014 zbuloi se e qara, mund t’i ndihmojë njerëzit të çlirohen nga stresi. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme, dhe mund të duhen disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet.

Sipas studiuesve, e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS). Kur aktivizohet, PNS-ja ka një efekt qetësues në tru, shkruan dritare.net

2- Presioni i lartë i gjakut, sjell gotitje në zemër, dementia dhe dëmtim të veshkave. Por sipas studimeve, e qara jo vetëm që ul tensionin e gjakut dhe e mban atë nën kontroll, por mund të njëtrajtësojë edhe pulsin.

3- Largojnë toksinat e akumuluara në trup dhe sy. Kur qani, lotët largojnë tymin, pluhurin nga sytë. Gjithashtu largohen toksinat e akumuluara në trup për shkak të stresit.

4- Nëse po pyesni se përse kohët e fundit jeni bërë agresivë, të irrituar nuk ka përgjigje përfundimtare për këtë. Kur qajmë të gjitha këto largohen nga trupi ynë. Do të ndiheni më të përqendruar dhe qetë, pasi keni qarë.

5- Të qarit redukton edhe dhimbjen që mund të keni brenda vetes

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.