Nga Besarta Sulejmani

Mëshirë që sjellë freski në çdo shtëpi,

që sjellë dritën e mirësisë dhe devotshmërisë

tek çdokush: pleq e fëmi,

ti që bashkon sofrat e të pasurit dhe të varfërit

dhe sjellë në zemër solidaritet e dashuri,

ti që largon brengën dhe dhuron qetësinë,

në shpirtërat e të gjithë atyre që të presin me mall ty.

E kur ditët me vrull të kalojnë

dhe koha e ikjes sate të vijë sa hap e mbyllë sytë,

muslimani të përcjellë me lot në sy,

duke iu lutur të madhit Zot që edhe vitin tjetër të të presë përsëri,

“por kush e di” thotë me vete, ndoshta për të je ramazani i fundit,

ndoshta po të përcjellë për të fundit herë,

dhe ashtu duke u menduar një mërzi e kaplon thellë.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.