U inaugurua më 5 qershor me rastin e Ditës Botërore të Mjedisit dhe është e vendosur në Neë Jersey, pikërisht në Jersey City, dhe u përurua gjatë Festivalit Mural Jer-seyCity,

Kjo është piktura e parë kundra ndotjes në Shtetet e Bashkuara që ka një mesazh të fortë kundër racizmit midis vizatimeve dhe ngjyrave, titulli i muralit është “Qëndro përkrah nesh”, autoria është artistja Amanda Phingbodhipakkiya

Murali është 400 metra katrorë dhe falë një ngjyre speciale thith emisionet e 90 makinave me benzinë ​​çdo ditë, e barazvlevshme me 4 hektarë pyje, për një total mujor mbi 18 kg dioksid karboni të thithur.

“Qëndro me ne” e cila përshkruan tre gra të etnive dhe feve të ndryshme, me sy krenare dhe grusht të ngritur në një simbol të qëndresës, me mbishkrimin e qartë “Stand with us” është piktura e parë murale në Shtetet e Bashkuara që kombinon mbrojtjen e mjedisit me përdorimi i një boje që kap ndotjen dhe me temë luftën kundër racizmit dhe diskriminimit, në këtë rast kundër komuniteteve fetare dhe etnike të pranishme në SHBA.

“Stand with Us” është një letër dashurie kushtuar komuniteve etnike të ndryshme në Amerikë: ju nuk jeni vetëm. Arti ka aftësinë të qetësojë dhimbjen, të japë gëzim dhe t’i shtyjë njerëzit në veprime konkrete “. u shpreh Amanda, artistja e kësaj kryevepre.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.