Shkencërisht e vërtetuar se “Pas çdo burri të suksesshëm qendron një grua e fortë”

0

Në kohën e Egjiptit të lashtë, gratë konsideroheshin dhe nderoheshin si më të larta dhe më të shenjta se burrat. Gruaja ishte nëna e të gjithëve, duke dhuruar jetë dhe edukim. Në lashtësi kur një burrë arrinte një nivel të lartë dijesh shpirtërore dhe fuqie fizike, atij do t’i lejohej të vishte një paruke me flokë të gjatë për të simbolizuar se kishte arritur një nivel të caktuar të barabartë me një grua. Ndërsa janë bashkë, ajo e mban burrin e saj, duke i dhënë forcë dhe mbrojtje.

Madje ekziston dhe një thënie e famshme që ende qarkullon ditët e sotme se::

“Pas çdo burri të suksesshëm qendron një grua e fortë që e mbështet atë”

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.