Këtë dilemë e ka parashtruar artistja hollandezo-turke Ersem Ercil e cila ndërthuri “siluetën e paligjshme, me materialin e detyrueshëm” për të krijuar “The Legal Burqa/Burka e ligjitimuar“.

Kjo vepër “arti i qëndresës” synon të tërheqë vëmendjen për natyrën hipokrite të ndalimeve të mbulesave të fytyrës në shumë vende, ku maskat e fytyrës aktualisht janë të detyrueshme si pjesë e masave të sigurisë së koronavirusit.

“Qëllimi im kryesor me këtë foto është të nis një debat rreth kësaj teme. E vetmja gjë që mund të bëj është të përpiqem të ndez një shkëndijë reflektimi ose të ngre pyetje, ”tha Ercil.

Pjesa interaktive e artit dixhital jo vetëm përfshin fotografi të një gruaje të veshur me një vello të fytyrës dhe shami të bërë nga maska ​​kirurgjikale, por gjithashtu përfshin udhëzime se si të qepësh maskën.

Nikabi dhe burka, që të dyja mbulojnë fytyrën, janë një formë e praktikës fetare të disa grave muslimane. Ercil nënvizon se zërat më të rëndësishëm në këtë çështje janë gratë muslimane që preken nga këto ndalime.

Në vendin e lindjes së artistites, në Hollandë, e ashtuquajtura “ndalimi i burkës” hyri në fuqi në vitin 2019. Mbulesat në fjalë janë bërë gjithashtu të paligjshme në Danimarkë, Austri, Bullgari, Belgjikë dhe Francë. Një ndalim aktualisht po shqyrtohet në Sri Lanka.

Zvicra vendosi një ndalim të ngjashëm para disa javësh, vendim të cilin kritikët e kanë quajtur një goditje ndaj të drejtave të grave. Aktivistët kundër ndalimit argumentuan se këto janë lëvizje anti-muslimane të krijuara për të kufizuar të drejtat dhe liritë e tyre në tërësi.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.