Një mocion për një rezolutë mbi gjenocidin e kryer në Srebrenica do të jetë në rendin e ditës në Kuvendin e Kosovës të Mërkurën.

Në prag të 26-vjetorit të gjenocidit të kryer kundër boshnjakëve në Srebrenica, anëtarët e Asamblesë së Kosovës, me sugjerimin e komunitetit boshnjak që jeton në Kosovë, do të votojnë mbi propozimin për një rezolutë.

Rezoluta do të përfshijë një ndalim të mohimit të gjenocidit në Srebrenica dhe është një akt solidariteti me vuajtjet e boshnjakëve nga Bosnja dhe Hercegovina, raporton Anatolia.

Pllakë përkujtimore për viktimat e gjenocidit

Nëse rezoluta miratohet, Kosova do të bashkohet me shumë vende demokratike dhe institucione ndërkombëtare që kanë dënuar gjenocidin e kryer në Srebrenica dhe kanë shprehur solidaritet në dënimin e krimit.

Ka filluar puna gjithashtu për ndërtimin e një pllake përkujtimore për viktimat e gjenocidit të Srebrenicës në Vitomirica, afër Pejës, ku jeton popullata boshnjake.

Projekti u financua nga deputetja boshnjake Dude Balje

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.