Projekti i Teatrit Baltimore paraqet shfaqjen solo të udhëhequr nga Rohnia Malik në lidhje me të qenurit “tjetri” në Amerikë.

Çaji i nxehtë është pija e rekomanduar për të ndjekur shfaqjen në fjalë. Shfaqja nis me një grua na prezanton me pesë gra muslimane të fisme të cilat, rrëfejnë ngjarje të dhimbshme dhe shpresëdhënëse për përvojat e tyre të të jetuarit në një botë pas 11 shtatorit, sepse thjesht mbanin një hixhab.

“Por mos vloni thjesht ujë dhe pastaj të hidhni një bustinë çaji Lipton, por sillni me vete dhe një dozë të madhe solidariteti” thotë Maryam Malik e cila shpjegon se nuk është çaj i vërtetë. Çaji i vërtetë është një ftesë për të forcuar marrëdhëniet familjare dhe miqësitë, një mjet për të ngrohur njerëzit për të ndarë histori dashurie dhe humbjeje, dhimbjeje, urrejtjeje dhe paragjykimi dhe shërimi.

LEAVE A REPLY

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.